Slovníček pojmů
Akupresura - terapie vycházející z čínské medicíny, využívající práce s energií (čchi) pomocí akupunkturních bodů. Terapeut body mačká, nepoužívá jehly.
Akupunktura - terapie vycházející z čínské medicíny, využívající práce s energií (čchi) pomocí akupunkturních bodů. Terapeut používá akupunkturních jehel.
Akupunkturní bod – bod na těle, který umožňuje přístup k energii v energetických drahách (meridiánech) a jehož ovlivnění např. jehlou, tlakem nebo moxou podle typu bodu může vést například k zprůchodnění dráhy nebo k vypuštění přebytečné energie.
Čínská medicína – ucelený soubor teoretických znalostí i praktických dovedností, obsahující například práci s akupunkturními body, diagnostiku z pulsu, diagnostiku z jazyka, znalosti spojené s pochopením fungováním jinu a jangu, čínský pentagram atd.
Diagnostika z oka – viz irisdiagnostika
Iridologie – viz irisdiagnostika
Irisdiagnostika – určování zdravotního stavu pomocí změn v duhovce (hustota, lakuny, změna zbarvení, ale také pomocí změn v bělmu (výrazné cévky, zbarvení)
Moxa – rolička - „cigareta“ z pelyňku nebo jiných bylin, která se zapálená používá na nahřívání některých akupunkturních bodů
Moxování – stimulování některých akupukturních bodů (ne všech, u některých je moxování kontraindikováno) pomocí tepla z moxy
Oberon – přístroj, využívající biofyzikálních technologií, který umožňuje diagnostikovat nemoci včetně napadení těla cizopasníky, viry, či bakteriemi
Reflexní masáž – jemná nebolestivá masáž, využívá práce s reflexními plochami nohou, může být spojována i s využitím akupresurních bodů
Reflexní terapie – diagnostika a terapie na základě znalosti akupunkturních plošek – nejčastěji na nohou, ale mohou se používat i plosky na rukou, obličeji.
Tuina – druh čínské masáže, využívající specifického tlaku na konkrétní akupunkturní body. Tlak je dlouhý, se zaměřením na pomalé pouštění bodu.